Indonezja zobowiązuje platformy cyfrowe do płacenia za treści wydawcom

Indonezja zobowiązuje platformy cyfrowe do płacenia za treści wydawcom

Indonezja jest kolejnym krajem wprowadzającym przepisy zobowiązujące platformy cyfrowe do płacenia mediom za wykorzystywane treści – podaje agencja Reuters. Prezydent Indonezji Joko Widodo, który we wtorek podpisał stosowne rozporządzenie powiedział, że posunięcie ma na celu wyrównanie szans między branżą medialną a BigTech-ami.

Rozporządzenie wymienia platformy cyfrowe, a w Indonezji (kraju liczącym ponad 270 mln mieszkańców) obejmuje Meta Platforms (Facebook) i Alphabet Inc’s (wyszukiwarka Google) oraz niektóre lokalne agregatory. Koncern Google zapowiedział, że przeanalizuje rozporządzenie a jednocześnie podkreśla, że współpracował z wydawcami i rządem w celu zbudowania zrównoważonego ekosystemu wiadomości w Indonezji. W 2023 roku Google twierdził, że rozporządzenie ograniczy w Indonezji publiczny dostęp do różnych źródeł wiadomości, zamiast promować wysokiej jakości dziennikarstwo. Z kolei minister komunikacji i informacji Indonezji, Budi Arie Setiadi, przekazał w swoim oświadczeniu, że rozporządzenie jest częścią rządowych wysiłków na rzecz zapewnienia, że firmy medialne „nie są niszczone” przez platformy cyfrowe

Rozporządzenie procedowano trzy lata temu, a jego treść zamieszczona na stronie internetowej rządu sugeruje, że współpraca między platformami cyfrowymi a firmami medialnymi może mieć formę płacenia licencji lub udostępniania danych użytkowników wiadomości. Utworzony zostanie komitet, który sprawdzi czy platformy cyfrowe wypełniają swoje obowiązki wobec wydawców.

Samo rozporządzenie wejdzie w życie za sześć miesięcy.