Indonezja wprowadza 10 proc. VAT na zagraniczne firmy technologiczne

Indonezja wprowadza 10 proc. VAT na zagraniczne firmy technologiczne

Indonezja nałożyła na światowe firmy technologiczne, takie jak Amazon, Netflix, Spotify i Google 10-procentowy podatek VAT od sprzedaży produktów i usług cyfrowych. Nowe przepisy obejmują te firmy, które nie posiadają swojej siedziby w Indonezji a specjalizują się w sprzedaży usług i produktów cyfrowych. Podmioty, które mają ponad 12 tys. użytkowników, a roczny dochód przekracza 600 mln rupii (41,6 tys. dolarów), zobowiązane są do odprowadzania 10-procentowego podatku VAT od sprzedaży.

Jak poinformował indonezyjski urząd podatkowy, firmom został już przyznany numer identyfikacji podatkowej. Władze Indonezji liczą, że nowy podatek będzie wsparciem dla budżetu państwa osłabionego w wyniku pandemii COVID-19. Firmy Amazon, Google i Spotify jak dotąd nie skomentowały nowych regulacji, za to rzecznik Netflixa powiedział agencji Reutera, że firma dostosuje się do regulacji. – To władze państwa decydują o wprowadzanych przez siebie stawkach VAT, Netflix szanuje te decyzje – podkreślił rzecznik tej firmy.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych poinformował, że wszczął dochodzenie wobec kilku państw, w tym Indonezji, ws. wprowadzenia przez nie „niesprawiedliwego” podatku cyfrowego wobec amerykańskich firm technologicznych.

https://www.cyberdefence24.pl/indonezja-10-proc-vat-na-zagraniczne-firmy-technologiczne#.XwRr1ojRdRo.twitter