Hiszpańscy wydawcy żądają od Facebooka (Meta) 550 mln euro odszkodowania

Hiszpańscy wydawcy żądają od Facebooka (Meta) 550 mln euro odszkodowania

Grupa 83 hiszpańskich mediów złożyła wspólny pozew na 550 milionów euro odszkodowania przeciwko koncernowi Meta Platforms (właścicielowi m.in. Facebooka,), powołując się na nieuczciwą konkurencję na rynku reklamowym – informuje agencja Reuters. Stowarzyszenie AMI poinformowało w oświadczeniu, że pozew został złożony wspólnie przez gazety w sądzie handlowym gdyż koncern Meta naruszył unijne przepisy dotyczące ochrony danych w latach 2018-2023.

Wydawcy twierdzą, że „ogromne” i „systematyczne” wykorzystanie danych osobowych użytkowników Facebooka, Instagrama i Whatsappa daje nieuczciwą przewagę w oferowaniu spersonalizowanych reklam, które – według nich – stanowią nieuczciwą konkurencję.

Skarżący, w tym koncern Prisa (wydawca gazety El Pais) i Vocento (właściciel ABC), twierdzą, że w większość reklam Meta wykorzystuje dane osobowe uzyskane bez wyraźnej zgody klientów. A to – jak twierdzą – narusza ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych obowiązujące od maja 2018 r. Rozporządzenie to wymaga, by każda strona internetowa zażądała od swoich użytkowników upoważnienia do przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych.

– Oczywiście w każdym innym kraju UE może zostać wszczęte takie samo postępowanie prawne ponieważ dotyczy domniemanego naruszenia przepisów europejskich – powiedział Nicolas Gonzalez Cuellar, prawnik reprezentujący hiszpańskie gazety.

Źródło https://www.reuters.com