Hiszpania zaczyna kontrolować BigTech-y pod kątem przepisów o rynkach cyfrowych

Hiszpania zaczyna kontrolować BigTech-y pod kątem przepisów o rynkach cyfrowych

Jak informuje hiszpańska gazeta „Cinco Dias” tamtejszy rząd upoważnił regulatora rynku CNMC (Comision Nacional de los Mercados y La Competencia) do zbadania działań niezgodnych z ustawą o rynku cyfrowym przez takie firmy jak Apple, Google, Meta, Amazon i Microsoft.

Ustawa o rynkach cyfrowych weszła w życie 1 listopada ubiegłego roku, ale obowiązywać zaczęła dopiero od początku maja 2023 r. Jest pierwszą od 20 lat rewizją unijnych przepisów dotyczących internetu w Hiszpanii. Definiuje ona tzw. strażników dostępu (gatekeeperów) jako „dostawców podstawowych usług platformowych”, którzy spełniają trzy warunki: muszą mieć „znaczący wpływ na rynek wewnętrzny”, muszą być „główną bramą” dla profesjonalistów, aby dotrzeć do użytkowników końcowych, oraz muszą mieć „ugruntowaną i trwałą pozycję” na rynku. Za gatekeeperów uważane są również firmy, które całe ekosystemy, składające się z różnych usług platformowych, takich jak internetowe platformy handlowe, systemy operacyjne, usługi w chmurze lub wyszukiwarki.

Gazeta informuje, że dochodzenie musi być prowadzone we współpracy z organami antymonopolowymi innych krajów UE. CNMC musi również poinformować Komisję Europejską na piśmie przed rozpoczęciem dochodzenia o swoich wnioskach.

Źródło

https://www.broadbandtvnews.com

https://cincodias.elpais.com