Hiszpania. Sąd nakazał zablokowanie komunikatora Telegram za rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim

Hiszpania. Sąd nakazał zablokowanie komunikatora Telegram za rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim

Sąd Najwyższy Hiszpanii nakazał zablokowanie komunikatora Telegram za rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim wydawców. Orzeczenie zapadło po skardze złożonej przez cztery główne grupy medialne w Hiszpanii, które twierdziły, że platforma umożliwia użytkownikom przesyłanie treści bez ich zgody.

Sędzia Santiago Pedraz zgodził się na tymczasowe zablokowanie platformy po tym, jak cztery główne grupy medialne w kraju – Mediaset, Atresmedia, Movistar i Egeda – poskarżyły się, że komunikator rozpowszechnia treści generowane przez nich i chronione prawem autorskim bez autoryzacji twórców. Dostęp do platformy – która jest czwartą najczęściej używaną usługą przesyłania wiadomości w tym kraju – miał zostać zawieszony od poniedziałku, ale wcześniej – już w sobotę – został zablokowany u niektórych operatorów telefonii komórkowej w Hiszpanii.

Ostatecznie sąd zawiesił wykonanie swojego postanowienia i zlecił policji sporządzenie dokładnego raportu na temat „Telegramu i wpływu, jaki tymczasowe zawieszenie usług może mieć na jego użytkowników”. Telegram jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości na świecie, łącznie używa go ok 900 mln użytkowników.

Źródło: https://www.euronews.com