Google zapłaci blisko 1 mld euro za unikanie podatków we Francji. Zawarto ugodę z prokuraturą

Google zapłaci blisko 1 mld euro za unikanie podatków we Francji. Zawarto ugodę z prokuraturą

Prawie 1 miliard euro zapłaci amerykańska firma technologiczna Google w ramach ugody zawartej z francuską prokuraturą w toczącym się od 2015 r. dochodzeniu w sprawie unikania płacenia podatków – poinformował dziś amerykański koncern. Przedstawiciel francuskiego rządu ocenia, że sprawa może być precedensowa oraz podaje, że prowadzone są już negocjacje z kolejnymi platformami technologicznymi.

Na kwotę uzgodnioną w ramach ugody składa się grzywna 500 mln euro i 465 mln euro podatków. To mniej niż kwota 1,6 mld euro, której domagało się francuskie ministerstwo finansów po przeszukaniu biur internetowego giganta w Paryżu. Resort wykluczał wówczas możliwość pójścia na ugodę.

Francuski minister ds. działań i wydatków publicznych Gerald Darmanin powiedział dziennikowi „Le Figaro”, że ugoda z Google’em tworzy prawny precedens dla innych firm technologicznych. Francuski rząd prowadzi już rozmowy z kilkoma firmami z tego sektora..

Francja jest jednym z krajów UE, który najmocniej opowiada się za stworzeniem europejskiego podatku cyfrowego. Opór ze strony Irlandii, Danii, Szwecji i Finlandii sprawił, że Paryż zdecydował się jednostronnie wprowadzić własny 3-procentowy podatek od działalności dużych firm internetowych (GAFA: czyli Google, Amazon, Facebook, Apple).

Źródło https://technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/607529,miliard-euro-google-koncern-ugoda.html