Google nie zamierza płacić wydawcom za prawo do wyświetlania ich treści w Google News

Google nie zamierza płacić wydawcom za prawo do wyświetlania ich treści w Google News

Google ogłosił, że nie zapłaci europejskim wydawcom za prawo do wyświetlania ich treści w Google News na mocy dyrektywy ds. prawa autorskiego, której zapisy oznaczają konieczność uzyskania licencji, a te będą obowiązkowe na mocy nowej dyrektywy UE – donosi dziennik The Financial Times. Google zdecydował się na wyświetlanie użytkownikom mniejszej ilości informacji, zamiast zawierać umowy licencyjne z europejskimi wydawcami. Dyrektywa ma wejść w życie we Francji już w przyszłym miesiącu.

Francja jest pierwszym z 28 państw UE, które wdrożyły nową dyrektywę. Amerykański gigant technologiczny przestanie umieszczać we Francji fragmenty wiadomości od wydawców z UE i będzie wyświetlać tylko nagłówki oraz miniaturki, które nadal są bezpłatne. Może to doprowadzić do zmniejszenia ruchu na stronach wydawców. Wydawcy nadal mogą decydować ile treści chcą pokazywać w Google News, oczywiście o ile jest to bezpłatne.

Państwa UE mają czas do 2021 r. na dostosowanie swojego prawa krajowego do zaleceń dyrektywy ds. praw autorskich. Decyzja Google dotycząca Francji to silny sygnał dla pozostałych europejskich rządów, które zastanawiają się w jaki sposób będą aktualizować prawo krajowe i implementować dyrektywę.

Źródło https://thenextweb.com/google/2019/09/25/googles-unsurprising-refusal-to-pay-for-news-snippets-undermines-new-eu-copyright-law/