Google News po 7 latach wróci do Hiszpanii?

Google News po 7 latach wróci do Hiszpanii?

Hiszpania jako kolejny kraj UE, przyjęła dyrektywę cyfrową dotyczącą praw autorskich, umożliwiającą zewnętrznym platformom informacyjnym online negocjowanie licencji na używanie ich treści bezpośrednio z dostawcami. Po tej decyzji koncern Google ogłosił na swoim blogu, że usługa Google News może powrócić do Hiszpanii. – Będziemy negocjować opłaty z poszczególnymi wydawcami – zapowiada.

Pod koniec 2014 r. usługa Google News została wyłączona na tamtejszym rynku. Był to efekt decyzji Hiszpanii, która wdrożyła prawo zobowiązujące platformę cyfrową do płacenia za udostępnianie treści pochodzących z hiszpańskich gazet.

– Informacje wydają się obiecujące dla potencjalnego uruchomienia Google News w Hiszpanii. Jednak przed wydaniem jakichkolwiek formalnych ogłoszeń będziemy musieli zapoznać się z panującym prawem – podkreśla rzecznik Google. – W nadchodzących miesiącach będziemy współpracować z wydawcami, aby osiągnąć porozumienie obejmujące ich prawa wynikające z nowych przepisów. Jednocześnie koncern zapowiedział, że wprowadzi na hiszpański rynek internetowy swój nowy program Google News Showcase.

Obecnie wdrażana dyrektywa Unii Europejskiej ws. praw autorskich i pokrewnych wymaga od platform takich jak Google czy Facebook dzielenia się przychodami z wydawcami i respektowania praw pokrewnych wydawców prasy. Z tytułu tych praw globalne koncerny internetowe powinny wnosić na rzecz wydawców (i dziennikarzy) opłaty za wykorzystywanie treści prasowych. W kilku krajach amerykański koncern negocjuje w indywidualnie z poszczególnymi, wybranymi przez siebie wydawcami m.in. wprowadzając nowy program Google News Showcase. Firma od lat odmawia płacenia lokalnym wydawcom, argumentując, że dzięki pojawianiu się ich newsów w wyszukiwarce zyskują większy ruch na swoich stronach. Wdrożenie programu Google News Showcase – na warunkach Google – koncern usiłuje przedstawiać również jako realizację wymogów dyrektywy.