Google musi usuwać informacje z wyników wyszukiwania, jeśli użytkownicy udowodnią, że są nieprawdziwe

Google musi usuwać informacje z wyników wyszukiwania, jeśli użytkownicy udowodnią, że są nieprawdziwe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Google musi usuwać informacje z wyników wyszukiwania, jeśli użytkownicy, których to dotyczy udowodnią, że są one nieprawdziwe. W czwartek 8 grudnia TSUE ujawnił orzeczenie z którego wynika, że Google, Bing i inne wyszukiwarki muszą spełnić żądania usunięcia wyników wyszukiwania, jeśli dowody wnioskodawcy się potwierdzą – podaje serwis Techzine.eu.

Decyzja TSUE to wynik pozwu złożonego w Niemczech gdzie dwóch dyrektorów pozwało Google po tym, jak gigant technologiczny odmówił usunięcia informacji o nich z wyników wyszukiwania. Ich nazwiska i zdjęcia były wymienione w wynikach wyszukiwania artykułów krytycznych wobec grupy inwestorów, których reprezentowali. Według wnioskodawców informacje te były niedokładne. Gigant technologiczny z USA odpowiedział, że nie mógł określić, czy informacje były prawdzie czy nie, a wyniki wyszukiwania pozostały niezmienione.

Orzeczenie dotyczy Google i innych wyszukiwarek działających na terenie Unii Europejskiej, w tym Bing i DuckDuckGo. Decyzja TSUE nie oznacza, że Google musi teraz spełnić każde żądanie, które zawiera „dowód”. Sędziowie w krajach członkowskich mają jednak nowe wytyczne, którymi mogą się kierować, gdy będą musieli decydować w podobnych sprawach.