Francja zawiesza pobieranie podatku cyfrowego do końca 2020 roku

Francja zawiesza pobieranie podatku cyfrowego do końca 2020 roku

Francuski rząd zapowiedział wstrzymanie do końca 2020 r. pobierania podatku cyfrowego od największych firm technologicznych działających w tym kraju – podaje agencja Reuters. To efekt porozumienia Francji z USA, które twardo protestowały grożąc wojną celną. Jak zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron teraz prowadzone będą szeroko zakrojone negocjacje w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, by wprowadzić nowe zasady międzynarodowego opodatkowania w tym zakresie.

Regulacje francuskie zakładały, że nową daninę w wysokości 3 proc. zapłacą firmy technologiczne, które mają roczne przychody przekraczające 750 mln euro (25 mln musi pochodzić z działalności tylko na rynku francuskim). Podatek miał dotknąć kilkadziesiąt największych koncernów technologicznych, m.in. Google, Facebook oraz Amazon. Rząd francuski liczył, że do budżetu wpłynie ok. 400 mln euro.

Prezydent Macron poinformował w poniedziałek 20 stycznia, że egzekwowanie daniny zawieszono do końca 2020 r. Czasowa rezygnacja z pobierania podatku to efekt rozmowy pomiędzy Emmanuelem Macronem a prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wg. Reuters minister finansów Francji Bruno Le Maire i sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin mają negocjować szczegóły tymczasowego porozumienia (Francja zaproponowała zawieszenie poboru zaliczek na podatek cyfrowy do końca roku) podczas szczytu w Davos w Szwajcarii,.