Francja wprowadza podatek skierowany przeciw amerykańskim gigantom technologicznym

Francja wprowadza podatek skierowany przeciw amerykańskim gigantom technologicznym

Od 2019 roku Francja opodatkuje największe amerykańskie firmy technologiczne działające na jej terenie. Rząd liczy na dodatkowe 500 mln euro i dlatego zapowiada, że od 1 stycznia 2019 r. wprowadza nowy podatek, który będą płaciły największe koncerny technologiczne. Nowa danina uderzy przede wszystkim w takie firmy, jak Google, Facebook i Amazon.

O wprowadzeniu nowego podatku poinformowało BBC opierając się na deklaracjach złożonych na konferencji prasowej przez Bruno Le Maire, ministra finansów francuskiego rządu. Szczegóły nie zostały jednak podane.

Francja od dłuższego czasu była jednym z głównych orędowników opodatkowania technologicznych gigantów w UE. Zniecierpliwiona przedłużającymi się działaniami w tym zakresie Unii Europejskiej (na początku 2018 r. zapowiedziano wprowadzenie nowych podatków dla Google czy Facebooka) zdecydowała się na własne rozwiązanie. Podobnie chcą postąpić także Niemcy, na razie jednak rząd w Berlinie nie zadeklarował konkretnych rozwiązań.

Według przeciwników wprowadzenia w UE nowej daniny może ona spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Irlandia, w której znajdują się europejskie siedziby główne kilku amerykańskich gigantów technologicznych, przewodzi małej grupie krajów (w tym krajów skandynawskich), które twierdzą, że nowy podatek mógłby doprowadzić do odwetu wobec firm europejskich. Także OECD pracuje obecnie nad propozycją nowego międzynarodowego systemu, który regulowałby opodatkowanie firm technologicznych

Czytaj więcej na:
http://en.rfi.fr/france/20181217-france-introduce-new-tax-tech-giants-2019?fbclid=IwAR2F9KaTBiPxoe9eAShhNwi2cXNwkBC1AEqt_tWMPqq_SF47cCWDELZqZCs