Francja. Google podpisuje nową umowę z ozz i będzie płacić kolejnym wydawcom

Francja. Google podpisuje nową umowę z ozz i będzie płacić kolejnym wydawcom

Dzięki nowemu porozumieniu podpisanemu we wtorek 17 października, dotyczącemu wynagradzania mediów i praw związanych z prawami autorskimi, amerykański gigant Google zapłaci 350 wydawcom we Francji za wyświetlanie ich treści online – podaje serwis Sudouest.fr. Amerykański BigTech podpisał umowę z organizacją zbiorowego zarządzania DVP, zwiększając do 350 liczbę francuskich wydawnictw, z którymi do tej pory osiągnął porozumienie w sprawie wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych.

To nowa sytuacja gdyż Google podpisał umowę bezpośrednio z ozz (organizacją zbiorowego zarządzania) a do tej pory koncern podpisywał umowy bilateralne z pojedynczymi wydawcami. Teraz to ozz będzie otrzymywać rekompensaty i wypłacać je wydawcom.

Jak podano w komunikacie na stronie firmy celem Google jest „zawarcie umów ze wszystkimi zainteresowanymi wydawcami prasowymi”. Nie ujawniono kwoty obecnego kontraktu.

Prawa związane z prawami autorskimi zostały wprowadzone dla platform cyfrowych w 2019 r. na mocy dyrektywy europejskiej. Umożliwiają one gazetom, czasopismom i agencjom informacyjnym otrzymywanie wynagrodzenia za ponowne wykorzystanie ich treści w Internecie przez platformy cyfrowe takie jak Google, którego wyszukiwarka wyświetla fragmenty prasowe na stronach wyników.

Amerykański koncern we Francji podpisał w marcu 2022 r. umowę z organizacją AGIP, która zrzesza prawie 300 krajowych, regionalnych i lokalnych tytułów prasy codziennej, a w kwietniu 2022 r. z SEPM, który reprezentuje 80 wydawców z ponad 400 tytułami. Oprócz tych dwóch umów ramowych wyszukiwarka ma umowę z Agence France-Presse z listopada 2021 a także z niektórymi innymi mediami („Le Monde”).