Firma Google zapłaciła w Australii ponad 326 mln dolarów zaległego podatku

Firma Google zapłaciła w Australii ponad 326 mln dolarów zaległego podatku

Amerykański koncern Google zgodził się zapłacić podatki za działalność prowadzoną w Australii w okresie od 2008 do 2018 roku. Po długotrwałym sporze z tamtejszym urzędem skarbowym firma zawarła ugodę i zdecydowała się zapłacić podatki za działalność w tym kraju spółki Alphabet. Jak poinformował Reuters koncern zapłaci 481,5 mln dolarów australijskich (tj. 326,74 mln dolarów USA). To efekt audytu praktyk podatkowych prowadzonych przez amerykańskiego giganta technologicznego.

Jak podkreśla australijski urząd podatkowy (ATO)  do tej pory Australia odzyskała już ponad 1,25 mld dolarów od gigantów technologicznych działających globalnie, m.in. od Apple, Facebooka i Microsoftu. To wszystko efekt skutecznego działania zgodnie z działającymi międzynarodowymi umowami o przeciwdziałaniu unikania opodatkowania (MAAL).

Niedawno Czechy zatwierdziły wprowadzenie podatku od gigantów cyfrowych, zwany podatkiem GAFA. Obejmie on amerykańskie firmy technologiczne Facebook, Google, Amazon i Apple. Daniną objęte zostaną również platformy współpracy z ponad 200.000 użytkowników, takie jak Airbnb i Uber. Po miesiącach negocjacji będzie to ostatecznie 7-procentowy podatek od dużych firm internetowych.