Dziennikarze Maria Ressa i Dmitry Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Dziennikarze Maria Ressa i Dmitry Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

W piątek 8 października w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo ogłoszono Pokojową Nagrodę Nobla. Laureatami w 2021 r. zostali dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow – “dziennikarze zabiegający o wolność słowa, co jest podstawą demokracji i trwałego pokoju”. Do nagrody było nominowanych w tym roku 329 osób. 234 zgłoszeń dotyczyło osób, a 95 organizacji; to trzecia największa liczba zgłoszonych kandydatów w historii.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana tym, którzy “wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych”.

Maria Angelita Ressa to filipińsko-amerykańska dziennikarka, urodzona w 1963 r. Od ponad dwóch dekad zajmuje się dziennikarstwem śledczym w południowo-wschodniej Azji, pracuje dla CNN.

Z kolei Dmitry Muratow to rosyjski dziennikarz, urodzony w 1961 r. Jest naczelnym dziennika “Nowaja Gazieta”, uważanego za jedyny niezależny organ w Rosji. Ukazywały się w tym dzienniku artykuły o korupcji w rządzie i łamaniu praw człowieka w Rosji.

Nagroda została przyznana w uznaniu wysiłków laureatów “na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem koniecznym demokracji i trwałego pokoju”.