Cyfrowe platformy pomogłyby bardziej w walce z koronawirusem gdyby uczciwie płaciły podatki

Cyfrowe platformy pomogłyby bardziej w walce z koronawirusem gdyby uczciwie płaciły podatki

Amerykańskie giganty cyfrowe takie jak Google, Facebook i Intel przekazały razem około 1,2 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Jak sugerują wyliczenia brytyjskiego think tanku Tax Watch, kwota ta to zaledwie niewielki ułamek korzyści, jakie osiągnęły z unikania płacenia podatków. Według wyliczeń Tax Watch największe amerykańskie firmy technologiczne przekazały na darowizny na walkę z koronawirusem i w postaci sprzętu ochronnego zaledwie 0,2 proc. z kwoty ponad 571 mld dolarów zysków przeniesionych do rajów podatkowych.

Tax Watch do obliczeń wykorzystał dane z badań Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP). Pokazują one, że osiem największych amerykańskich firm technologicznych – Google, Cisco, Apple, Facebook, Microsoft, Intel, Nvidia i Adobe – do końca 2017 r. przeniosło ponad 571 mld dolarów do rajów podatkowych.

Np. na walkę z pandemią Alphabet (spółka matka Google) przekazała 800 mln dolarów, Intel – 60 mln dolarów, Adobe – 3 mln dolarów. Dyrektor Tax Watch George Turner twierdził że dane zawarte w raporcie podkreślają potrzebę kontynuowania przez rządy wysiłków na rzecz reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Firmy technologiczne powinny zostać zobligowane do płacenia podatków w krajach, w których funkcjonują.

Źródło https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/46033-giganci-internetu-pomogliby-bardziej-gdyby-placili-podatki?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect