Burza po słowach wicepremiera Glińskiego o braku opłaty reprograficznej od smartfonów. Protestują muzycy

Burza po słowach wicepremiera Glińskiego o braku opłaty reprograficznej od smartfonów. Protestują muzycy

W piątkowym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że zmiany w opłacie reprograficznej nie będą dotyczyć smartfonów.  – Umówiliśmy się, że w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie i dotrzymamy tego ustalenia – powiedział minister w wywiadzie dla „DGP”. Zapowiedź braku smartfonów wśród urządzeń objętych opłatą reprograficzną wywołała sprzeciw m.in. Związku Zawodowego Muzyków RP.

Chodzi o rozporządzenie do projektu ustawy o statusie zawodowym artystów. W rozporządzeniu wprowadza się zmianę na liście urządzeń od których pobierana ma być opłata reprograficzna (od 1 proc. do 4 proc.). Organizacje zrzeszające artystów (nie tylko muzyków) od dawna postulowały, by smartfony znalazły się na takiej liście.

W oświadczeniu Związku Zawodowego Muzyków RP czytamy: „Związek Zawodowy Muzyków RP jest sygnatariuszem apelu środowisk kreatywnych w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych, pod którym podpisało się ponad 70 organizacji reprezentujących różne środowiska artystyczne. W apelu mocno zaakcentowano postulat umieszczenia smartfonów na liście urządzeń, od których pobierana jest opłata reprograficzna. Oczekiwaliśmy, że minister Piotr Gliński wesprze nasze postulaty, tymczasem w wypowiedziach medialnych potwierdził on ostatnio, że smartfony nie znajdą się na liście “czystych nośników”.

„Smartfony, które są dziś osobistymi centrami kultury powinny być niekwestionowanym, głównym źródłem rekompensaty za kopiowanie w ramach dozwolonego użytku należnej muzykom i innym artystom. Wyłączenie ich z listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną znacząco zredukowało by jej wysokość, zwiększając w ten sposób drastycznie postępującą pauperyzację środowisk twórczych. Na to nie ma naszej zgody”.

Związkowcy mają żal do ministra, wyrażają rozczarowanie oświadczeniem wicepremiera ws. smartfonów. Wezwali premiera Mateusza Morawieckiego i samego ministra kultury „do opamiętania i wzięcia odpowiedzialności za wieloletni ciąg zaniedbań i karygodną bezczynność w tej sprawie”.

Oświadczenie podpisał zarząd ZZM RP w składzie: Wanda Kwietniewska, Krystyna Prońko, Maciej Zieliński, Ryszard Wojciul, Wojciech Konikiewicz, Leszek Biolik, Wojciech Wójcicki.

Źródło https://polskatimes.pl/