BigTech-y Apple, Meta i Google objęte dochodzeniem w związku z ich niekonkurencyjnymi praktykami w UE

BigTech-y Apple, Meta i Google objęte dochodzeniem w związku z ich niekonkurencyjnymi praktykami w UE

Unijni komisarze UE Margrethe Vestager i Thierry Breton ogłosili przeprowadzenie dochodzenia w sprawie niektórych z największych firm technologicznych na świecie w związku z ich niekonkurencyjnymi praktykami w UE. Meta, Apple i Alphabet, który jest właścicielem Google, będą badane pod kątem potencjalnych naruszeń ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) wprowadzonej w 2022 r. Jeśli istotnie dochodzi do naruszeń, firmom tym grożą kary finansowe w wysokości nawet 10 proc. rocznych obrotów.

Tylko sześć firm ma zobowiązania w UE wynikające z DMA; są to największe firmy technologiczne na świecie Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft i ByteDance.  Żadna z firm nie ma siedziby w Europie. Trzy z nich będą odpowiadać na pytania zaledwie dwa tygodnie po złożeniu raportów zgodności z przepisami DMA. Nowe postępowanie ma zająć około 12 miesięcy.

Przedstawiciele UE zapowiedzieli, że postępowania skoncentrują się na:

  • sprawdzeniu, czy Apple i Alphabet blokuje aplikacjom możliwość swobodnej komunikacji z użytkownikami
  • czy Apple pozwala użytkownikom na dokonywanie dostatecznie wielu wolnych wyborów w zakresie korzystania z usług
  • czy “Pay or Okay” mechanizm wprowadzony przez koncern Metę to uczciwa sytuacja, w której BigTech chce, by użytkownicy płacili za uniknięcie wykorzystania ich danych dla potrzeb reklamy
  • sprawdzeniu, czy Google traktuje preferencyjnie własne produkty i usługi w wynikach wyszukiwania

Źródło https://www.bbc.com/news/technology