Australia. Wydawcy negocjują umowy licencyjne z Facebookiem

Australia. Wydawcy negocjują umowy licencyjne z Facebookiem

Facebook nie rozpoczął negocjacji z australijskim portalem „The Conversation” w sprawie umowy licencyjnej zezwalającej na korzystanie z jego informacji. Sprawie przygląda się australijski urząd antymonopolowy (ACCC), który – jeśli nie dojdzie do porozumienia – zaangażuje się jako finalny negocjator. Portal „The Conversation” zawarł wcześniej podobną umowę z Google.

„The Conversation” oferuje bezpłatne informacje przygotowywane przez naukowców. Rod Sims, szef australijskiego urzędu antymonopolowego (ACCC) zaznaczył, że ten przypadek jest „dokładnie tym, o czym myśleliśmy ustanawiając nowe prawo licencyjne”. W lutym rząd w Australii wprowadził obowiązek płacenia przez koncerny Google i Facebook za udostępnianie treści lokalnych serwisów (News Media Bargaining Code). Amerykański koncern Facebook ograniczył wtedy – jak się okazało tylko na kilkadziesiąt godzin – dostęp do informacji użytkownikom z Australii i przywrócił dopiero po uzgodnieniu zmian w prawie z australijskim rządem

Odpowiadając na pytania agencji Reutersa, Andrew Hunter z Facebooka powiedział, że gigant social mediowy “koncentruje się na zawieraniu umów handlowych z szeregiem australijskich wydawców”, ale planuje oddzielną inicjatywę “do wspierania regionalnych i cyfrowych australijskich newsroomów w najbliższych miesiącach”.

Źródło https://www.reuters.com