Aplikacje Google śledzą użytkowników Androida bez ich wiedzy

Aplikacje Google śledzą użytkowników Androida bez ich wiedzy

Aplikacje Google Wiadomości Google i Telefon Google wysyłały dane na temat użytkowników smartfonów z Androidem bez ich wiedzy i zgody – wynika z raportu opublikowanego przez prof. Douglas Leitha z Trinity College Dublin. Najnowsze wersje systemów operacyjnych iOS i Android mają wbudowane mechanizmy, które blokują poszczególnym aplikacjom dostęp do prywatnych danych użytkowników.

Wg. raportu opracowanego przez prof. Douglas J. Leith z Trinity College Dublin “What Data Do The Google Dialer and Messages Apps On Android Send to Google?” aplikacje – domyślnie zainstalowane na większości smartfonów z systemem Android – gromadziły, a następnie wysyłały na serwery wrażliwe dane użytkowników. Użytkownicy Google nie zostali poinformowani o fakcie “śledzenia”, nie mogli też zablokować zbierania oraz wysyłania danych na ich temat do Google Play Services Clearcut i Google Firebase Analytics.

Np. w wypadku wysyłanych SMS-ów, aplikacja zbiera i przesyła dane na temat czasu wysłania wiadomości i numeru telefonu. W przypadku połączeń głosowych rejestrowana jest długość rozmowy oraz numer dzwoniącego. Podobne dane na temat użytkowników gromadzi też aplikacja Wiadomości Google.

Koncern Google w listopadzie 2021 r. obiecał prof. z College Dublin w czytelny sposób informować o gromadzonych danych oraz o wysyłaniu ich na serwery Google. Do dziś koncern Google nie podjął żadnych działań dlatego prof. Douglas Leith zdecydował się na publikację swojego raportu.

Raport do pobrania tutaj