Amerykański Senat proceduje ustawę antymonopolową dotyczącą cyfrowych platform

Amerykański Senat proceduje ustawę antymonopolową dotyczącą cyfrowych platform

W amerykańskim Senacie rozpatrywany jest ważny projekt ustawy, który uniemożliwiłby firmom technologicznym faworyzowanie własnych produktów i usług. Projekt pierwszej za oceanem ustawy antymonopolowej wymierzonej w wielkie korporacje technologiczne (American Innovation and Choice Online Act) przeszedł kilka dni temu w komisji senackiej z przewagą 16 głosów za wobec 6 przeciw.

Jak relacjonuje serwis Techcrunch projekt ustawy zakazuje platformom technologicznym “faworyzowania własnych produktów lub usług, szkodzenia rywalom lub dyskryminowania firm korzystających z ich platform w sposób, który istotnie zaszkodziłby konkurencji na platformie”. Ustawa zabroniłoby również platformom wykorzystywania danych innej firmy na platformie w celu konkurowania z nimi.

Przedstawiciele m.in. koncernów Google, Apple starali się lobbować i naciskać na senatorów. Obie firmy argumentowały, że projekt takiej ustawy (wraz z aktem prawnym Open App Markets Act), byłby szkodliwy dla bezpieczeństwa konsumentów.

Wcześniej grupa firm technologicznych, m.in.: Yelp, DuckDuckGo, Sonos, Spotify, Proton, Match Group i akcelerator startupów Y Combinator oraz firma venture capital Initialized Capital wypowiedziała się na rzecz takiego ustawodawstwa argumentując, że „ujawnianych jest wiele niedozwolonych praktyk dominujących firm technologicznych, które wykorzystują swoją pozycję do osiągnięcia i ugruntowania statusu gatekeepera na rynku ze szkodą dla konkurencji, konsumentów i innowacji”.