Akcja francuskich wydawców przeciwko decyzji Google o niepłaceniu licencji zgodnie z europejską dyrektywą

Akcja francuskich wydawców przeciwko decyzji Google o niepłaceniu licencji zgodnie z europejską dyrektywą

Dziś, 24 października, we Francji weszło w życie prawo pokrewne dla wydawców prasy, przyznane wydawcom przez europejską dyrektywę o prawie autorskim (UE 2019/790). Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa francuskich organizacji wydawców prasowych – czyli APIG, FNPS i SEPM. Przedstawiciele tych organizacji zapowiedzieli, że zamierzają złożyć formalne skargi na nadużycia Google’a do francuskiego organu ds. konkurencji, który wszczął wstępne dochodzenie w sprawie ominięcia przepisów dyrektywy i unikania płacenia stosownych rekompensat dla wydawców i dziennikarzy już 2 października.

Pod tym linkiem można zapoznać się z oryginalnym komunikatem prasowym wydanym przez europejskie organizacje wydawców gazet i czasopism (EMMA i ENPA) oraz załączonym tłumaczeniem na język angielski.

W komunikacie EMMA i ENPA solidaryzują się z decyzjami i działaniami osób odpowiedzialnych za wyznaczanie kierunków polityki UE w celu położenia kresu nierównowadze konkurencyjnej, której doświadczają wydawcy prasowi w całej Europie w obliczu dominujących platform technologicznych z USA. Jednocześnie EMMA i ENPA zachęciła wszystkich swoich członków do przekazywania dalej tego komunikatu i rozpowszechniania go we wszystkich mediach.

Także w środę niemieccy członkowie EMMA i ENPA poinformowali, że Google wysłał do wydawców w tym kraju wiadomość e-mail. Koncern zawiadamia gazety i czasopisma publikowane w Niemczech, że powinny sprawdzić prezentację swoich linków w wynikach wyszukiwania i zwrócić uwagę na restrykcyjne kroki w tym zakresie wprowadzone ostatnio przez Google we Francji.

Pod tym linkiem można znaleźć komunikat prasowy na temat zachowania Google w Niemczech.

Czytaj także Google znowu ponad prawem?