2 polskie gazety z European Newspaper Awards. Jacek Utko z nagrodą dla Gazety Roku

2 polskie gazety z European Newspaper Awards. Jacek Utko z nagrodą dla Gazety Roku

„Gazeta Wyborcza” otrzymała 14 nagród European Newspaper Awards na najlepiej zaprojektowane gazety, których autorem jest Jacek Utko. Z kolei Tomasz Bocheński z Polska Press otrzymał nagrody za okładki dla „Polska The Times” oraz „Dziennika Zachodniego”. Gazetą Roku został holenderski „Het Parool”, którego makietę zaprojektował również Jacek Utko. W tegorocznym konkursie ENA (Nagroda European Newspaper Award przyznawana jest od 1998 roku) jego projekt gazety regionalnej – po raz czwarty – tytuł European Newspaper of The Year.

„Gazetę Wyborczą” uhonorowano w kategoriach: Okładka i temat okładkowy gazety ogólnokrajowej (dwie nagrody), Pierwsza strona sekcji w gazecie ogólnokrajowej (dwie nagrody), w czterech podkategoriach Strony newsowe (uchodźcy, wybory, wybory w USA i koronakryzys), Wybitny zmarły, Fotoreportaż, Ilustracja (dwie nagrody), Projekt crossmediowy i Data journalism. Zupełnie nową makietę „Gazety Wyborczej” na jej 30. urodziny w 2019 r. zaprojektował Jacek Utko.

W kategoriach tematycznych wyróżnione zostały „Polska The Times” i „Dziennik Zachodni”. Nagrodzono okładki autorstwa Tomasza Bocheńskiego, dyrektora artystycznego Polska Press.

W dwudziestej drugiej edycji konkursu, udział wzięły 164 gazety z 25 krajów. W 20 kategoriach konkursu było w sumie ponad 4000 zgłoszeń.

Źródło https://www.press.pl