1,2 mld euro kary dla koncernu Meta za przekazywanie danych użytkowników do USA

1,2 mld euro kary dla koncernu Meta za przekazywanie danych użytkowników do USA

Właściciel Facebooka, firma Meta, została w poniedziałek 22 maja ukarana rekordową grzywną w wysokości 1,2 mld euro (1 mld funtów). Jednocześnie nakazano firmie zawieszenie przekazywania danych użytkowników Facebooka w UE do USA. Grzywna nałożona została przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC), która reguluje działalność firmy Meta w całej UE i jest rekordową karą kiedykolwiek wymierzoną za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Zawieszenie transferu danych z Facebooka nie jest natychmiastowe, a Meta ma pięć miesięcy na wprowadzenie go w życie. Koncern Meta przed wyrokiem groził wyłączeniem swoich usług (m.in. serwisy Facebook, Instagram) w Europie.

Kara nałożona przez DPC jest wynikiem skargi wniesionej przez austriackiego działacza na rzecz ochrony prywatności, Maxa Schremsa, w związku z obawami wynikającymi z rewelacji Edwarda Snowdena, że dane europejskich użytkowników nie są wystarczająco chronione przed amerykańskimi agencjami wywiadowczymi, gdy są przesyłane do USA.

Źródło https://www.theguardian.com