Od 4 do 6 maja w Krakowie odbywa się 76. edycja World News Media Congress, którego współorganizatorem jest Agora. Impreza tego typu po raz pierwszy zawitała do Polski. Złote Pióro Wolności 2025, doroczną nagrodę Światowego Stowarzyszenia Wydawców Prasy (WAN-IFRA) w dziedzinie wolności prasy, przyznano ukraińskiej prasie niezależnej. W niedzielę 4 maja WAN-IFRA ogłosiła też wybór nowych członków do Rady Nadzorczej i Zarządu Światowego Forum Wydawców.
Izba Wydawców Prasy jest partnerem w organizacji krakowskiego Kongresu, w jego obradach uczestniczy delegacja Zarządu IWP.
World Association of News Publishers WAN-IFRA to międzynarodowe zrzeszenie 3000 firm i organizacji, z 120 krajów świata, zajmujących się biznesem mediowym. W imprezie odbywającej się w Centrum Kongresowym ICE, udział bierze ponad 100 prelegentów i około 1000 uczestników z całego świata (wydawców, dziennikarzy, ekspertów).
Podczas otwierającego kongres wystąpienia Bartosz Hojka, prezes Agory, zwrócił uwagę, że decyzja o wyborze miejsce organizacji tegorocznego wydarzenia to nie tylko kwestia geograficzna, ale symboliczna. Podkreślał, że z Krakowa jest tylko 215 km do Ukrainy, kraju brutalnie zaatakowanego przez Rosję i walczącego o swoją niezależność oraz bezpieczeństwo Europy.
Gościem pierwszego dnia był Lech Wałęsa, legendarny lider Solidarności i były prezydent RP, który w odpowiedzi na pytania Dominiki Wielowieyskiej, dziennikarki Gazety Wyborczej, mocno akcentował swoje przesłanie do światowych mediów: – Demokracja wymaga naprawienia, a my nie damy rady bez Was, dziennikarzy. A bez demokracji nie poradzimy sobie z dzisiejszymi wyzwaniami świata!
Złote Pióro Wolności 2025 to nagroda trafia do niezależnej prasy z Ukrainy i jest „hołdem dla jej zaangażowania, profesjonalizmu i poświęcenia w utrzymywaniu najwyższych standardów – zarówno w czasie wojny, jak i pokoju”. Przyjmując nagrodę w imieniu pracowników i mediów z Ukrainy, Oksana Brovko, dyrektor generalny Stowarzyszenia Regionalnych Wydawców Prasy Ukrainy (AIRPPU) i Oleksii Pogorelov, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Biznesu Medialnego (UMBA) – oba stowarzyszenia członkowskie WAN-IFRA – podkreślili motywację, która inspiruje niezależną prasę do kontynuowania pracy.
W niedzielę 4 maja WAN-IFRA ogłosiła też wybór nowych członków rady nadzorczej i zarządu Światowego Forum Wydawców. Mariam Mammen Mathew (Indie) została wybrana na wiceprzewodniczącą WAN-IFRA. David Walmsley (Kanada) został przewodniczącym World Editors Forum (WEF). Pia Rehnquist (Szwecja) dołączy do zarządu WAN-IFRA.