Światowy Kongres FIPP w Londynie/20/10/2017

W dniach 9-11 października odbył się w Londynie 41. Kongres Światowej Federacji Wydawców Czasopism (FIPP). Organizacja ta skupia organizacje wydawców oraz ponad 500 wydawców z kilkudziesięciu krajów. Są to wydawnictwa różnej wielkości i wydające tytuły z różnych segmentów tematycznych: od międzynarodowych korporacji, poprzez średnie firmy, po wydawców prasy specjalistycznej czy branżowej. W Kongresie uczestniczyli także przedstawiciele firm internetowych, agencji marketingowych, domów mediowych i reklamodawców, a także wielu innych branż współpracujących z mediami.

Obradom Kongresu przewodniczył Jerzy Baczyński, prezes i redaktor naczelny „Polityki” i wiceprezes Izby Wydawców Prasy. W otwierającym Kongres wystąpieniu mówił o znaczeniu prasy dla utrwalenia i obrony demokracji, o kruchości wolności słowa w obliczu narastających w polityce wielu krajów świata tendencji autokratycznych i populistycznych. Powiedział m.in.: „Wszyscy wybraliśmy bardzo szczególną profesję. Jej fundamentem wszędzie na świecie są te same wartości: respekt dla faktów, społeczna odpowiedzialność i wiarygodność, wolność opinii. […] wolność jest cenna i delikatna, nie jest dana na zawsze. Musi być stale na nowo odkrywana i zabezpieczana. Więc moja myśl przewodnia na otwarcie tego Kongresu jest prosta: bycie wydawcą to coś więcej niż zwykły biznes. Naszym biznesem jest wolność”:

W trakcie kilkudziesięciu prelekcji warsztatów i dyskusji panelowych rozmawiano o najważniejszych problemach rynku mediów, prezentowano wiele nowoczesnych rozwiązań programowych i technologicznych służących utrzymaniu pozycji magazynów i rozwijaniu branży czasopism.

Z prezentacjami z Kongresu można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.fipp.com/news/fippnews/download-fipp-world-congress-2017-speaker-presentations