Do brytyjskiego CMA (Urząd Ochrony Konkurencji i Rynków, odpowiednik polskiego UOKiK) wpłynęła skarga a jednocześnie prośba o wdrożenie środków tymczasowych dotyczących wpływu Google AI Overviews na sytuację tamtejszych wydawców. Organizacja non-profit Foxglove, Independent Publishers Alliance i grupa Movement for an Open Web chcą „powstrzymanie Google przed kradzieżą pracy brytyjskich dziennikarzy” – informuje serwis Pressgazette.co.uk.
W skardze, wspieranej przez kancelarię Preiskel and Co, wnioskodawcy zwracają się do CMA o wdrożenie środków tymczasowych uniemożliwiających Google „niewłaściwe wykorzystywanie” treści wydawców w odpowiedziach generowanych przez sztuczną inteligencję. – Niniejsza skarga stanowi formalne stwierdzenie, że Google nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku w zakresie dostarczania wyników ze swojej wyszukiwarki, Google Search, w taki sam sposób, w jaki Komisja Europejska i sądy europejskie stwierdziły, że poprzez ograniczanie widoczności w wynikach wyszukiwania Google nadużywa swojej dominującej pozycji w wyszukiwaniu online – czytamy.
Brytyjski organ regulacyjny CMA planuje szybko dać wydawcom większą kontrolę nad tym, w jaki sposób ich treści pojawiają się w Google, m.in. umożliwić im rezygnację z przeglądów AI bez usuwania całej witryny z wyszukiwarki.
Źródło Pressgazette.co.uk