Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego za przyjęciem projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich

Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego za przyjęciem projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich

We wtorek 26 lutego Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego zagłosowała za przyjęciem projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

Za przyjęciem kompromisowego tekstu regulacji, ustalonego podczas rozmów trójstronnych PE, RE i KE i przyjętego 18 lutego przez Radę Europejską zagłosowało 16 członków Komisji, przeciw zagłosowało 9 eurodeputowanych.  Jest to kolejny krok na drodze uchwalenia dyrektywy, która ma na celu częściowe dostosowanie przepisów prawa autorskiego do obecnej „(r)ewolucji technologicznej”.

Dyrektywa zakłada m.in. wprowadzenie prawa pokrewnego dla wydawców prasy, na mocy którego dziennikarze i wydawcy mają otrzymywać rekompensaty za wykorzystywanie online materiałów prasowych przez nich napisanych i sfinansowanych. Projekt musi jeszcze zostać przyjęty podczas głosowania plenarnego w Strasburgu, najprawdopodobniej podczas przedostatniej sesji plenarnej obecnej kadencji, która odbędzie się w ostatnim tygodniu marca. Jest zatem szansa, iż dyrektywa zostanie uchwalona jeszcze przed majowymi wyborami.

Komunikat prasowy w wersji PDF Press publishers comment on Copyright JURI vote