Rusza proces przeciwko koncernowi Meta. W grze 1 bilion dolarów odszkodowania

Rusza proces przeciwko koncernowi Meta. W grze 1 bilion dolarów odszkodowania

18 sierpnia ruszy proces w którym 30 amerykańskich stanów domaga się od koncernu Meta nawet biliona dolarów odszkodowania. To może całkowicie zmienić sytuację Facebooka i Instagrama (należą do Meta) serwisów społecznościowych na których bardzo aktywni są wydawcy na całym świecie . Sprawę rozpatruje Yvonne Gonzalez Rogers, sędzia federalna w Kalifornii, która wcześniej prowadziła m.in. głośny proces Elona Muska przeciwko Samowi Altmanowi.

Proces to efekt pozwu złożonego w 2023 r. przez 30 amerykańskich stanów, w tym Kalifornię i Nowy Jork, które zarzucają Mecie wielokrotne naruszenia federalnych i stanowych przepisów dotyczących ochrony prywatności dzieci. Domagają się od koncernu nie tylko ponad 1 biliona dolarów odszkodowania, ale też gruntownych zmian w działaniu Facebooka i Instagrama. Wśród żądań znalazły się np. usunięcie liczników polubień i mechanizmu nieskończonego przewijania treści. Inne oczekiwania dotyczą: wprowadzenie dla nastoletnich użytkowników weryfikacji rodzicielskiej, zmiany algorytmy rekomendacji określanych jako manipulujące dopaminą, wyłączenia automatycznego odtwarzania filmów, czy zakazu tworzenia wielu kont.

W pozwie stwierdzono także, że koncern Meta, kierując swoje platformy do dzieci, i nastolatków zdecydował się wykorzystywać młodych ludzi, by ich od siebie uzależnić, powiększać bazę użytkowników i rozwijać działalność.

Źródło: BBC.com