Google zapłaci 2,4 mld euro kary. Sąd UE utrzymał decyzję

Google zapłaci 2,4 mld euro kary. Sąd UE utrzymał decyzję

Sąd Unii Europejskiej, w decyzji wydanej w środę 10 listopada, potwierdził grzywnę w wysokości 2,42 mld euro nałożoną 4 lata wcześniej na koncern Google. Chodzi o nadużywanie pozycji dominującej na rynku i faworyzowanie własnej usługi porównywania cen.

W czerwcu 2017 r. Komisja Europejska uznała, że amerykański koncern nadużywał pozycji dominującej na rynku usług wyszukiwania online w 13 krajach UE. KE uznała, że Google faworyzując własną usługę porównywania cen wobec konkurencyjnych narzędzie. Komisja nałożyła wtedy na cyfrową platformę karę w wysokości 2,42 mld euro. Google wniósł skargę na tę decyzję do Sądu Pierwszej Instancji UE, ale w dzisiejszym wyroku sąd ją oddalił i utrzymał grzywnę.

– Faworyzując własną usługę porównywania cen na swoich stronach z wynikami ogólnymi poprzez korzystniejszą prezentację i pozycjonowanie, przy jednoczesnym degradowaniu wyników z konkurencyjnych porównywarek za pomocą algorytmów rankingowych, Google odstąpił od zasad konkurencji co do meritum – czytamy w uzasadnieniu wyroku sądu. – Kryterium zróżnicowanego traktowania przez Google było pochodzenie wyników wyszukiwania. (…) W rzeczywistości zatem, Google promował własną porównywarkę, a nie lepsze wyniki wyszukiwania – doprecyzował sąd UE.

Unijny urzędnicy regularnie zarzucają amerykańskiemu koncernowi nadużywanie swojej pozycji na cyfrowym rynku w UE. Nałożono już m.in. rekordową grzywnę, wynoszącą 5 mld dol, za faworyzowanie urządzeń z systemem Android.

Czytaj też Koncerny Google i Facebook oskarżone o zmowę w sprawie przetargów na reklamy