Francja. Google akceptuje porozumienie z wydawcami i będzie płacić za treści

Francja. Google akceptuje porozumienie z wydawcami i będzie płacić za treści

Amerykański koncern Alphabet (właściciel m.in. wyszukiwarki Google) ostatecznie zobowiązał się do rozwiązania sporu dotyczącego praw autorskich we Francji o treści wydawców w internecie – poinformował francuski urząd antymonopolowy. Koncern wycofał apelację przeciwko nałożonej wcześniej grzywnie 500 mln euro; sama kara została zapłacona w 2021 r

Platforma cyfrowa zgodziła się rozmawiać z francuskimi agencjami prasowymi oraz wydawcami o płaceniu wszystkim za korzystanie z ich wiadomości. Google zobowiąże się do przedstawienia propozycji wynagrodzenia w ciągu 3miesięcy od rozpoczęcia negocjacji, a jeśli się to nie uda znaleźć porozumienia, sprawa rozstrzygnie sąd. Dodatkowo właściciel największej na świecie wyszukiwarki zapewnia, że prowadzone negocjacje nie będą miały wpływu na sposób prezentowania wiadomości na stronach wyszukiwania.

Szef francuskiego urzędu antymonopolowego Benoit Coeure zapowiedział, że orzeczenie zostanie dokładnie zbadane przez inne kraje europejskie.

Porozumienie kończy trzyletnią sprawę wywołaną skargami niektórych z największych francuskich organizacji informacyjnych, w tym AFP. Wydawcy na całym świecie od lat argumentują, że olbrzyma cześć przychodów ze sprzedaży reklam Google w internecie związana jest z wykorzystywaniem treści pochodzących właśnie od wydawców, co pozbawia ich potencjalnych przychodów.