Google podpisał porozumienie z częścią włoskich wydawców na wykorzystanie treści w News Showcase

Dziennik “Corriere della Serra” to jedna z włoskich gazet, której materiały będą dostępne w należącym do koncernu Google rozwiązaniu Google News Showcase. Grupa wydawnicza RCS Mediagroup, i 12 innych włoskich wydawców, podpisała w poniedziałek wieloletnią umowę z Google pozwalającą tej firmie na legalne udostępniania treści na platformie News Showcase.

Dzięki umowie koncern Google będzie udostępniał w Google News Showcase treści 76 gazet. Google News Showcase to rozwiązanie pozwalające na wyświetlane w niej treści wydawców, a amerykański koncern płaci za to wydawcom na podstawie podpisywanych indywidualnych umów.

Amerykański koncern nie chcąc zastosować się do obowiązującego prawa (unijnej dyrektywy o prawie autorskim) negocjuje w poszczególnych krajach indywidualnie z poszczególnymi wydawcami. Firma od lat odmawia płacenia lokalnym wydawcom, argumentując, że dzięki pojawianiu się ich newsów w wyszukiwarce zyskują większy ruch na swoich stronach.

W styczniu amerykańska platforma cyfrowa zawarła we Francji umowę z organizacją APIG zrzeszającą wydawców, w której uznaje prawa pokrewne wydawców. Umowa ta określa zasady, według których Google ma negocjować indywidualne umowy licencyjne z członkami APIG, których publikacje są uznawane za przyczyniające się do “informacji politycznej i ogólnej”. Takie indywidualne umowy licencyjne we Francji mają obejmować prawo wydawców (prawa pokrewne) i zapewniają dostęp do News Showcase.

 

Źródło https://www.reuters.com