Facebook podpisał umowę z News Corp. i zapłaci za newsy tego wydawcy w Australii

Facebook oraz należący do rodziny Murdochów koncern medialny News Corp. zawarły we wtorek, 16 marca, umowę dotyczącą współpracy na rynku australijskim. Na jej podstawie amerykański gigant social mediowy będzie płacił wydawcy za wykorzystanie jego materiałów dziennikarskich. Nie jest znana wysokość zawartego kontraktu. W lutym 2021 r. w Australii doszło do konfliktu między Facebookiem a wydawcami i rządem. Wprowadzone w tym kraju przepisy zobowiązują Facebooka do płacenia wydawcom za ich treści. Protestując przeciw planowanej opłacie Facebook na pewien czas zablokował możliwość zamieszczania i wyświetlania użytkownikom w Australii informacji od zewnętrznych wydawców.

Kontrolowany przez Ruperta Murdocha i jego rodzinę koncern medialny News Corp. jest w Australii jedną z największych firm medialnych. Na mocy wieloletniej umowy zawartej we wtorek Facebook zapłaci News Corp. za treści wykorzystywane w kanale nazywanym Facebook News. Chodzi o materiały pochodzące m.in. z dzienników należących do koncernu Murdocha: „Herald Sun”, „The Daily Telegraph”, „The Courier-Mail”. Oddzielną umowę z Facebook podpisał z należąca do News Corp. stacją telewizyjną Sky News.

Dzięki nowej umowie treści z mediów należących News Corp. będą dostępne dla 17 mln użytkowników, którzy korzystają z Facebooka na terenie Australii. Od 2019 r. koncern Murdocha i Facebook mają podobną umowę obowiązującą na terenie USA.