Komisarz Rady Europy pisze do premiera Morawieckiego ws. podatku od reklam

Rada Europy opublikowała we wtorek, 16 marca, treść listu komisarz ds. Praw Człowieka Dunjy Mijatović do premiera Mateusza Morawieckiego. Mijatović wyraża w nim obawy dotyczące projektu podatku od reklam oraz ustawy o wolności słowa w internecie. List wysłano 8 marca.

– Obawiam się, że proponowany podatek w praktyce zadusi niezależne media, ograniczając opinii publicznej możliwość wyboru treści, która ich interesuje i nadmiernie ograniczy swobodę dostępu do informacji – pisze o projekcie podatku od reklam Dunja Mijatović. Komisarz Rady Europy ds. Praw Człowieka wzywa polski rząd do zapewnienia, że propozycje projektów ustaw o podatku od reklam i o wolności słowa w internecie nie narusza standardów praw człowieka, szczególnie dotyczących wolności wypowiedzi i pluralizmu mediów. – Ponieważ media odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu społeczeństwu dostępu do różnorodnych informacji, państwa mają obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego pluralizmowi mediów – podkreśla Mijatović.

Mijatović zwraca też uwagę na to, że w projekcie przygotowywanej ustawy o “ochronie wolności słowa użytkowników mediów społecznościowych”, przewidziano powołanie organu odwoławczego od decyzji firm internetowych. Komisarz Mijatović wyraża zaniepokojenie stopniem niezależności tego organu.

Źródło https://tvn24.pl