Europarlament i KE zabierają głos w obronie wolności słowa w Polsce, Słowenii i na Węgrzech

Europarlament na sesji plenarnej w środę 10 marca, zabierze głos w obronie niezależności dziennikarskiej, wolności słowa w Polsce, Słowenii i na Węgrzech. W dyskusji wezmą też udział przedstawiciele Komisji Europejskiej. – Unia Europejska musi podjąć działania dla obrony niezależnego dziennikarstwa i wolności słowa na Węgrzech, w Polsce i Słowenii – apeluje wspólnie 18 organizacji międzynarodowych do Parlamentu Europejskiego.

Wśród tematów debaty są m.in. projekt podatku od reklam, który planuje wprowadzić polski rząd. W przededniu debaty 18 pozarządowych organizacji międzynarodowych – w tym International Press Institute, Europejska Federacja Dziennikarzy, Reporterzy bez Granic i Komitet Ochrony Dziennikarzy – zaapelowało do unijnych władz o pilnych podjęcie działań w obronie wolności słowa na Węgrzech, w Polsce i Słowenii.

Organizacje wzywają Komisję Europejską m.in. do wszczęcia dochodzenia w sprawie przejęcia wydawnictwa Polska Press Grupa przez koncern Orlen, kontrolowany przez Skarb Państwa. Wśród innych postulatów są i te służące lepszej ochronie redakcji, które mają dużo spraw sądowych wytaczanych przez instytucje publiczne.