RPO odwołał się do sądu w sprawie zgody UOKiK na przejęcie Polska Press przez Orlen

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył w piątek, 5 marca, decyzję UOKiK w sprawie kupna wydawnictwa Polska Press Grupa przez PKN Orlen. W komunikacie RPO informuje, że prezes UOKiK “nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy”. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, odwołując się do Sądu Okręgowego przypomniał we wniosku, że Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, odmówił przekazania akt postępowania dotyczących transakcji, zasłaniając się informacją, że dokumenty zawierają tajemnice przedsiębiorstwa.

– Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę – mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji propagandowe – uzasadnia RPO Adam Bodnar. – W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne.

Rzecznik wskazuje, że “prezes UOKiK nie wziął także zupełnie pod uwagę wpływu dokonywanej koncentracji na art. 20 Konstytucji”. ” Zgodnie z nim społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego RP” – czytamy w komunikacie. “Szczegółowymi przepisami, uzupełniającymi tę zasadę w sferze medialnej są również art. 14 oraz 54 Konstytucji. Mówią one, że prasa i media w Polsce opierają się na zasadzie wolności oraz pluralizmu na rynku idei i w sferze własności” – stwierdza RPO.

W stanowisku mowa jest także o tym, że w sprawie przejęcia grupy PPG do RPO zgłaszali się też obywatele. – Wskazywali nie tylko na konieczność ochrony wolności mediów oraz wolności słowa, ale także – ochrony danych osobowych obywateli. Chodzi zwłaszcza o użytkowników serwisów internetowych prowadzonych dotychczas przez Polska Press, a przejmowanych przez Orlen. Spółka należąca do Skarbu Państwa będzie miała ponad 500 nowych domen internetowych oraz wielu stron w domenach mediów społecznościowych – podkreślono w stanowisku RPO.

Źródło https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-skarzy-do-sadu-zgode-uokik-na-kupno-polska-press-przez-orlen

Pełny tekst stanowiska RPO w wersji PDF.