List otwarty Indian Newspaper Society do Google: – Trzeba płacić więcej gazetom za korzystanie z treści

Organizacja Indian Newspaper Society zwróciła się w czwartek w liście otwartym do Google z prośbą o właściwe wynagradzanie indyjskich gazet za korzystanie z ich treści oraz o udostępnienie szczegółów dotyczących przychodów z reklam. W liście do Google India Sanjay Gupta prezes INS podkreślił, że platforma cyfrowa powinna zwiększyć udział wydawców w przychodach z emitowanych reklam do 85 procent.

Apel indyjskiej organizacji zbiegł się w czasie z czwartkową decyzją australijskiego parlamentu wprowadzającą prawo wymagające od Google i Facebook podpisywania z wydawcami umów na korzystanie z ich treści.

W liście Indian Newspaper Society, która to organizacja jest członkiem WAN-IFRA, podkreśla, że gazety zatrudniają tysiące dziennikarzy i ponoszą znaczne koszty zbierania oraz przygotowywania informacji. – Nalegamy, by Google zwiększył udział wydawcy przychodów z reklam do 85 procent, a także zapewnił większą przejrzystość w swoich raportach przychodów dostarczonych do wydawców przez Google – napisano.

Zapytany, jaki procent przychodów z reklam Google idzie dziś do wydawcy, przedstawiciel INS, który bierze udział w rozmowach z Google powiedział „The Indian Express”: – System jest nieprzejrzysty. Jako wydawcy nie wiemy, jaki to procent, nie znamy metodologii, nie znamy powodu, dla którego dostajemy określone kwoty. To nasza treść i powinniśmy dostawać znacznie większy udział.

W liście zwrócono też uwagę, że obecnie na całym świecie wydawcy podnoszą kwestię uczciwej zapłaty za treści i właściwego podziału przychodów z reklam.

Źródło https://indianexpress.com