Amerykańska podkomisja Kongresu rekomenduje restrukturyzację firm technologicznych z grupy GAFA

Raport amerykańskiego kongresu opublikowany we wtorek stwierdza, że firmy z grupy GAFA (Google, Apple, Facebook Amazon) znacząco nadużywają swojej pozycji rynkowej do dławienia mniejszej konkurencji. Z wnioskami raportu, który jest efektem 16-miesięcznego dochodzenia prowadzonego przez podkomisję antymonopolową Izby Reprezentantów, nie zgadzają się Republikanie. Według nich środki zaradcze zaproponowane przez Demokratów idą za daleko.

Liczący ponad 450 stron raport to efekt prac podkomisji antymonopolowej Izby Reprezentantów – kontrolowanej przez Partię Demokratyczną. – Kontrolując dostęp do rynków, ci giganci mogą decydować, kto jest zwycięzcą, a kto przegranym w całej naszej gospodarce. Nie tylko dzierżą ogromną władzę, ale też jej nadużywają, pobierając wygórowane opłaty, narzucając opresyjne warunki umów i zbierając cenne dane od osób i firm, które na nich polegają – napisano w raporcie.

Autorzy raportu dowodzą, że istnieją “znaczące dowody” na to, że antykonkurencyjne praktyki wielkich firm technologicznych ograniczają innowacyjność w gospodarce i wybory konsumentów oraz osłabiają demokrację. Raport sugeruje całkowitą restrukturyzację biznesów technologicznych korporacji z grupy GAFA, a nawet – jeśli okaże się to konieczne –  przymusowy podział, żeby nie mogły wykorzystywać swojej dominującej pozycji.

Raport podkomisji antymonopolowej Izby Reprezentantów postuluje kompleksową reformę prawa antymonopolowego w USA, które – jak argumentuje wielu ekspertów – nie przystaje już do realiów gospodarki cyfrowej. Reforma miałaby m.in. ograniczyć obszary, w których technologiczni giganci prowadzą interesy, jeśli są w nich dominującym dostawcą infrastruktury, np. ukrócić sytuację, w której Amazon jest właściciel platformy handlowej, ale i największym sprzedawcą na niej.