Będzie postępowanie antymonopolowe przeciwko koncernowi technologicznemu Google?

Departament Sprawiedliwości USA zapowiada, że we wrześniu wniesie sprawę antymonopolową przeciwko Google – donosi dziennik “The New York Times”. Dochodzenie trwa od ponad roku. Na przyspieszenie spraw naciska prokurator generalny William Barr – pomimo sprzeciwu prawników z Departamentu Sprawiedliwości. Rzecznik prasowy Google Jose Castaneda powiedział “The New York Times”, że firma będzie angażować się w trwające dochodzenia.

Wszystkie amerykańskie stany popierają postępowanie antymonopolowe przeciwko Google, co jest odzwierciedleniem szerokiego poparcia dla sprawy prowadzonej przez Departament Sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, czy zarzuty, które zostaną przedstawione w postępowaniu, będą dotyczyć tylko monopolistycznej pozycji wyszukiwarki Google, czy też innych usług i oprogramowania firmy z Mountain View.

Przypomnijmy, że Google kontroluje ok. 90 proc. wszystkich wyszukiwań internetowych na świecie. Rywale Google skarżą się także, że firma zdominowała rynek poprzez m.in. domyślne używanie swojej wyszukiwarki w telefonach z Androidem oraz poprzez zbieranie i przetwarzanie danych na temat użytkowników.