150 wydawców z Polski na liście 5,3 tysiąca redakcji na świecie ze wsparciem finansowym od Google

150 lokalnych wydawców z Polski znalazło się na liście 5,3 tysiąca wydawców z całego świata, którzy otrzymają finansowe wsparcie od Google w ramach inicjatywy Journalism Emergency Relief Fund. Dzięki wsparciu media mają łatwiej pokonać kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Każda z wybranych redakcji otrzyma od 5 do 30 tys. dolarów.

Z Polski wsparcie otrzyma finalnie 150 lokalnych wydawców. Nasz kraj zajmuje 3. miejsce pod względem liczby beneficjentów funduszu (po Włoszech i Hiszpanii) w Europie. Wśród redakcji, które otrzymają wsparcie znalazły się m.in. tytuły: “Gazeta Radomszczańska”, “Tygodnik Podhalański”, “Kurier Słupecki”, “Sądeczanin”, “Dobry Tygodnik Sądecki”, “Tygodnik Siedlecki”, “Rawicz24”, “Wiadomości Wrzesińskie”, “Czas Chojnic”, “Tygodnik Tucholski”, “Obserwator Lokalny”.

W połowie kwietnia 2020 r. Google zapowiedział uruchomienie Dziennikarskiego Funduszu Ratunkowego (Journalism Emergency Relief Fund), który ma wspierać finansowo lokalne media dotknięte kryzysem koronawirusa. W czwartek 28 maja Google ogłosił, że ponad 5,3 tys. lokalnych redakcji z całego świata otrzyma fundusze w wysokości od 5 do 30 tys. dol. Dofinansowanie dla redakcji lokalnych skupionych w ramach jednej większej organizacji wyniesie nawet 85 tys. dol. Firma Google otrzymała ponad 12 tys. aplikacji ze 140 krajów, z czego 90 proc. pochodziło od redakcji zatrudniających mniej niż 26 dziennikarzy. Według Google ok. 50 proc. wniosków nie spełniło kryteriów z różnych powodów.

Ponad 300 pracowników amerykańskiego koncernu rozpatrywało wnioski od wydawców obecnych na rynku co najmniej 12 miesięcy i zatrudniających od 2 a 100 pełnoetatowych pracowników.

Źródło: https://blog-google.cdn.ampproject.org/c/s/blog.google/outreach-initiatives/google-news-initiative/providing-emergency-funding-5300-local-news-orgs/amp/