USA. Postępowanie antymonopolowe wobec Google w toku

Trwają przygotowania do rozpoczęcia właściwego dochodzenia antymonopolowego w sprawie możliwego wykorzystywania przez Google dominującej pozycji na amerykańskim rynku internetowym. Grupa prokuratorów z 50 stanów USA ma spotkać się w przyszłym miesiącu w Kolorado, by omawiać czy gigant technologiczny złamał prawo antymonopolowe – donosi agencja Reuters.

Spotkanie planowane jest na 11 listopada. W tym tygodniu w Nowym Jorku federalne organy wykonawcze z Departamentu Sprawiedliwości i Federalnej Komisji Handlu omawiały podobne działanie wobec Facebooka.

Stan Teksas wysłał do giganta reklamowego wezwanie do sądu z prośbą o informacje na temat jego działalności reklamowej, a na początku października Google zaczął przekazywać te dane. Przypomnijmy, że przedmiotem postępowania grupy prokuratorów jest możliwość kontrolowania przez Google rynku reklamy internetowej oraz sieciowych wyszukiwarek, która mogła prowadzić do zachwiania konkurencji ze szkodą dla użytkowników internetu.

Jednocześnie w USA wobec koncernu Google rozpoczęły się także inne dwa dochodzenia prowadzone przez Departament Sprawiedliwości USA oraz Komitet Sądownictwa Izby Reprezentantów.

Czytaj też Grupa 50 prokuratorów USA prowadzi śledztwo w sprawie praktyk monopolistycznych Google