OECD kończy prace nad globalnym podatkiem dla firm technologicznych

Prace w OECD nad opodatkowaniem gigantów technologicznych przyspieszyły, bo już 17 października propozycja zmian w opodatkowaniu będzie omawiana przez ministrów finansów grupy G20 w Waszyngtonie. Z projektu wytycznych dla prawa podatkowego, przygotowanych przez organizację OECD, jaki w środę przekazano w komunikacie wynika, że Netflix, Amazon czy Facebook zapłacą podatki nie tylko w krajach, w których mają siedzibę, ale wszędzie tam, gdzie uzyskują obroty.

W środę OECD opublikowała projekt wytycznych dla prawa podatkowego. To efekt trwających od kilku lat negocjacji, w których udział biorą134 państwa. Ostateczna wersja dokumentu OECD ma zostać uzgodniona do końca stycznia 2020 r. – Jeśli nie uda nam się porozumieć do 2020 roku, zwiększy się ryzyko działań na własną rękę. To mogłoby odbić się negatywnie na słabnącej globalnej gospodarce. Nie chcemy do tego dopuścić – napisał w informacji prasowej Angel Gurría, sekretarz generalny OECD.

Wg. nowej propozycji globalne koncerny technologiczne takie jak Google, Amazon, Netflix czy Facebook mają zapłacić podatki nie tylko w krajach, w których mają zarejestrowaną siedzibę, ale wszędzie tam, gdzie są aktywne i mają obroty – nawet jeśli nie są tam “fizycznie” obecne.

Propozycja zmian będzie omawiana podczas spotkania ministrów finansów grupy G20 w Waszyngtonie. Ministrowie wstępnie porozumieli się i zgadzają, że kierunek zaproponowany przez OECD jest słuszny.

  • OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju to organizacja zrzeszająca 36 wysoko rozwiniętych państw, m.in.: USA, Kanadę, Turcję, Australię, Chile i państwa Unii Europejskiej.

Źródło https://techcentral.co.za