Władze UE: W 2020 r. wprowadzimy podatek cyfrowy, nawet przy braku rozwiązań globalnych

Nowe władze Komisji Europejskiej we wspólnym liście zapowiedziały, że są gotowe do wprowadzenia  podatku cyfrowego dla największych firm technologicznych nawet, gdy nie zostanie osiągnięte globalne porozumienie. Nowy podatek miałaby obowiązywać już w 2020 r. – donosi Reuters.

Międzynarodowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prace nad nowym podatkiem cyfrowym prowadzi od początku 2019 r. Miałby on dotyczyć największych firm technologicznych, takich jak Google, Facebook czy Amazon.
Paolo Gentiloni, nowy komisarz UE do spraw ekonomii i finansów, uważa szybkie wprowadzenie podatku cyfrowego za jedno z najważniejszych zadań na stanowisku komisarza. Nowi komisarze UE e wspólnym liście zapowiedzieli swoją wolę, by taka danina została wprowadzona ne terenie całej wspólnoty do końca 2020 r. nawet, gdy do tego czasu OECD nie zdoła wypracować swoich rozwiązań o charakterze ogólnoświatowym.
Regulacje podatkowe jakie mogą zostać wprowadzone w UE miałyby doprowadzić do sytuacji, że firmy technologiczne (Google, Facebook, itp.) nie będą mogły wybierać do rozliczeń z fiskusem wyłącznie tych rynków, na których obowiązują najkorzystniejsze stawki podatkowe.