Francja przyjęła przepisy nakładające 3-procentowy podatek na wielkie firmy internetowe

W czwartek deputowani francuskiego Zgromadzenia Narodowego przyjęli nowe przepisy, które nakładają 3-procentowy podatek na wielkie firmy internetowe, takie jak Google, Amazon, Facebook, Apple (skrót GAFA). Ma to być sposób na walkę z unikaniem płacenia podatków przez duże korporacje; przepisy dotkną również platformy cyfrowe typu Airbnb czy Uber.

Ustawa nakłada 3-procentowy podatek od uzyskanych we Francji dochodów przez te firmy internetowe, których globalny dochód przekracza 750 mln euro, w tym co najmniej 25 mln euro w samej Francji. Tzw. podatek GAFA w przyszłym tygodniu trafi do francuskiego Senatu. Paryż liczy, że za przykładem Francji pójdą inne państwa i największe koncerny międzynarodowe będą płacić wyższe podatki tam, gdzie rzeczywiście działają, a nie tylko w tych krajach, które wybierają na siedzibę spółek ze względu na bardziej korzystne dla nich przepisy podatkowe.

Nowe przepisy mają przynieść francuskiemu budżetowi tylko w tym roku dodatkowe 400 mln euro, a w roku 2020 – 650 mln euro.