Google Chrome pozwoli ominąć internautom paywalla metrycznego

Kolejna wersja przeglądarki Google Chrome, która pojawi się 30 lipca, pozwoli użytkownikom używającym trybu incognito obejść paywalle, które stosują na swoich stronach wydawcy. Wiele serwisów blokuje internautów wchodzących na strony w trybie incognito, sądząc, że prawdopodobnie próbują obejść ich paywalla.

Przełączenie przeglądarki internetowej w tryb incognito – tak nazywa się funkcja w Chrome (przeglądanie prywatne w Safari i Firefox) tymczasowo blokuje możliwość odczytywania lub zapisywania plików cookie na urządzeniu, a pliki cookie są najczęściej sposobem, w jaki wydawca oferujący subskrypcję sprawdza, czy internauta płaci za dostęp, lub nie.

Problem dotyczy wydawców, którzy korzystają z paywalla metrycznego gdzie tryb incognito zasadniczo resetuje licznik odwiedzin (liczbę stron dostępnych bezpłatnie dla internauty) za każdą wizytą.

Sprawa jest poważna bowiem udział przeglądarki Chrome na polskim rynku w grudniu 2018 r. wynosił 76,95 proc. Otwarcie takiej luki przez Chrome (należy do Google) może zachęcić wydawców, by korzystać z tzw. twardego paywalla, w którym nie można przeczytać żadnego artykułu bez wcześniejszej rejestracji.

Źródło https://www.niemanlab.org/2019/06/publishers-will-soon-no-longer-be-able-to-detect-when-youre-in-chromes-incognito-mode-weakening-paywalls-everywhere/