Amerykański kongres zapowiada śledztwo w sprawie firm technologicznych GAFA

Amerykański kongres wszczyna dochodzenie, by zbadać działania takich gigantów jak Facebook, Google i Amazon pod kątem „problemów z wolną konkurencją” i „zachowań naruszających konkurencję” – informuje brytyjski The Guardian. Jednocześnie, Federalna Komisja Handlu USA zapowiada śledztwo w sprawie firm technologicznych GAFA, a tymczasem Google, Amazon, Facebook, Apple gromadzą armię nowych lobbystów.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku, spośród 238 oficjalnie osób zarejestrowanych w Waszyngtonie lobbystów, aż ok. 75 procent pracowało wcześniej dla amerykańskiego rządu lub dla urzędników, którzy mogliby pomóc w przyszłości w podjęciu pozytywnych decyzji w sprawie ewentualnych postępowań rządowych.

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów wszczyna dochodzenie w sprawie „problemów z konkurencją” i „antykonkurencyjnych zachowań” gigantów technologicznych. Komisja, oprócz dokumentowania problemów z konkurencją i badania przypadków działań sprzecznych z zasadami wolnego rynku, oceni czy obecne przepisy antymonopolowe i obecne poziomy ich egzekwowania są adekwatne do występujących zagrożeń.

Do skontrolowania działalności firm GAFA przymierzają się także inne amerykańskie instytucje regulujące rynek. Federalna Komisji Handlu, w porozumieniu z Departamentem Sprawiedliwości, ma przygotowywać śledztwo w sprawie potencjalnych szkodliwych dla rynku cyfrowego i konkurencji działań Facebooka. Reuters donosił niedawno o potencjalnym dochodzeniu w sprawie Apple, a Wall Street Journal informował o przymiarkach departamentu sprawiedliwości do antymonopolowego dochodzenia w Google.