Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wycofanie się ze zmian w art. 212 kodeksu karnego

Ministerstwo Sprawiedliwości nie podziela krytycznych uwag w dyskusji po uchwaleniu art. 212 Kodeksu karnego, ale wycofuje się ze zmiany – oświadczył Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, na środowej konferencji prasowej. – Ministerstwo Sprawiedliwości w Senacie zgłosi poprawkę wykreślającą wspomniany przepis – deklarował.

Minister Zbigniew Ziobro stwierdził też, że w kontekście ścigania pomówień na podstawie art. 212 KK musi widzieć interesy dziennikarzy, a z drugiej strony interesy ludzi, którzy czują się czasami pomówieni, bezpodstawnie oskarżania o zachowania, których się nie dopuścili.

– Cieszymy się, że rząd się zreflektował i wycofuje się z tej wyjątkowo niefortunnej nowelizacji. Mamy nadzieję, że pójdzie dalej i wystąpi z inicjatywą legislacyjną, żeby wykreślić cały artykuł co było deklarowane w zasadzie przez wszystkich polityków w minionych latach. Nikt nigdy tego nie zrealizował – komentował Marek Frąckowiak, dyr. Generalny IWP w wypowiedzi dla Press.

Sejm w zeszłym tygodniu przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego, który przewiduje m.in. zaostrzenie art. 212; w tej wersji pomówienie może być ścigane nawet z urzędu. Projekt wyszedł z resortu sprawiedliwości.

Aktualizacja.
W piątek późnym wieczorem Senat zgłosił kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji kodeksu karnego, w tym dotyczącą art. 212, który w pierwotnej wersji miał umożliwiać ściganie pomówienia z urzędu. Oznacza to, że projekt wróci do Sejmu. Poprawka senacka przywraca obecne brzmienie przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia.