Wydłuża się lista osób podpisujących „Apel polskich twórców o poparcie dla prac nad dyrektywą w sprawie praw autorskich”

Codziennie wydłuża się lista osób podpisujących „Apel polskich twórców o poparcie dla prac nad dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym”.

Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Wojciech Smarzowski, Urszula Dudziak, Grażyna Szapołowska, Andrzej Saramonowicz, Artur Rojek, Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski – to tylko kilka z tych nazwisk. Wśród osób, które popierają petycję, są nie tylko przedstawiciele różnych środowisk twórczych, ale także „zwykli” użytkownicy Internetu. Apel, w zaledwie kilka dni po jego opublikowaniu, podpisało już blisko 2 tysiące osób.

W „Apelu…” polscy twórcy oraz organizacje zrzeszające środowiska twórcze, a więc podmioty, które tworzą kulturę polską i europejską, zwracają się do przedstawicieli instytucji, które mają wpływ na stanowienie prawa, z prośbą o wsparcie projektu „Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym” i poparcie rozwiązań, które pomogą przetrwać polskiemu sektorowi kreatywnemu, oraz o zaangażowanie w jak najszybsze jej uchwalenie i implementowanie do polskich przepisów.

Twórcy podkreślają, że jako autorzy utworów szeroko udostępnianych i wykorzystywanych w Internecie, nie chcą ograniczyć nikomu dostępu do twórczości. Wręcz przeciwnie, chcemy by odbiorcy szeroko się nią interesowali. Nie chcemy również kontrolować komunikacji prywatnych użytkowników. Chcemy jedynie, żeby nasz trud i wysiłki w tworzenie wartościowych treści były właściwie opłacane przez tych przedsiębiorców, którzy bezprawnie korzystają z naszej twórczości.  Bez wynagrodzenia nie będziemy w stanie dalej tworzyć i żyć – czytamy w jednym z fragmentów „Apelu…”

– Stawka tej dyrektywy jest olbrzymia. My się nie mamy zastanawiać, jak uratować polską kulturę dla przyszłych pokoleń. My się mamy zastanawiać, jak teraz przekonać grupę polskich europarlamentarzystów, żeby to zrozumieli. I dlatego proszę was o pomoc… – mówił Zygmunt Miłoszewski na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska i Izbę Wydawców Prasy.

Apel twórców dostępny tutaj: https://www.petycjeonline.com/poparcie_dla_dyrektywy_pe_w_sprawie_prawa_autorskiego_na_jednolitym_rynku_cyfrowym