Musimy wygrać z lobbingiem Google’a – mówi Jean-Noël Tronc, szef organizacji Sacem

– Musimy wygrać z lobbingiem Google’a. Brak dyrektywy o prawie autorskim może się przyczynić do politycznego rozpadu UE – podkreśla w wywiadzie dla “Rz” szef organizacji Sacem Jean-Noël Tronc.

– Dochody z praw autorskich, które pochodzą z artykułów prasowych, filmów i wszystkich treści udostępnianych przez europejskich twórców w internecie, na głównych platformach internetowych, szacowane są na 22 mld euro. Same prawa autorskie z mediów społecznościowych szacowane są na 4 mld euro, z czego większość przypada na Facebooka, reszta to Spotify etc. – podkreśla szef Sacem w rozmowie z Aleksandrą Ptak-Iglewską. – Chodzi o dziesiątki milionów euro dla wolnego rynku, o przychody z reklam, z subskrypcji i innych działalności w internecie.

Sacem Jean-Noël Tronc mówi także: – Chcemy przekonać parlamentarzystów, by głosowali za jej uchwaleniem tej. Odrzucenie będzie oznaczało wygraną gigantów technologicznych i silne osłabienie Europy. Kolejne podejście zajmie nam co najmniej sześć lat pracy, bo wszystko trzeba będzie zaczynać od początku. Brak tej regulacji może nawet przyczynić się do politycznego rozpadu UE. Dyrektywa nie oznacza oznacza cenzury internetu – wprost przeciwnie, oznacza więcej pieniędzy i niezależności działania dla twórców. Broniąc naszych praw w sieci, nie osłabiamy demokracji, my walczymy o nią.

Cały wywiad na https://www.rp.pl/Wywiady/309109879-Prezes-Sacem-Stary-Kontynent-walczy-o-pieniadze.html